Live Shopping – Arne B Andersson, PostNord

Arne B Andersson beskriver fördelarna med Live Shopping. Den största fördelen är att "klämma, känna och prata om produkten", med andra ord att kunna förmedla djupare kunskap och annan bra information som gör det lättar för kunden att välja rätt. Och nöjda kunder kommer tillbaka, och nöjda kunder skickar färre varor i dyra returer.


Titta på fler av våra videor

Missa inte vad Claes Hemberg säger om nästa skede för “Gig-ekonomin”, eller hur Lena Bjurner på Sveriges HR-företag ser att företagen kan göra med onboarding och inkludering av medarbetare som är “giggare” eller har andra former av kontrakt än traditionella anställningar. Björn Henriksson på Nordic Interim ser att det tog 15 år för “interim” att

Provecus erbjuder SME-företag och tidiga växande företag kvalificerad rådgivning i en bredd av branscher och inom flera specialistområden. Nuvarande rådgivare har kompetens och specialistkunskaper kopplade till varje medarbetares bakgrund och profil. Utöver detta rekryterar Provecus kontinuerligt fler medarbetare, och lär känna var och en i en stegvis process. Allt för att kunna erbjuda företags som behöver

Ta del av flera rådgivares erfarenheter från företagsutveckling och ledarskap, från roller som ägare, ledare och rådgivare. Både som del av styrelse, eller som del av Advisory Board.  De kan berätta om vilken vägledning och externt perspektiv som gett stöd, i olika frågeställningar och i skilda skeden i företagsutveckling.Datum: 15 juni 2023Tid: Frukost serveras från kl.